کاربرد ورق روغنی (سرد)

کاربرد ورق روغنی (سرد)

کاربرد ورق روغنی (سرد)

ورق روغنی

متن جایگزین: کاربرد ورق روغنی سرد

در این مطلب می‌خواهیم با کاربرد ورق روغنی (سرد) آنا شویم. ما در صنایع مختلف شاهد استفاده روزافزون از انواع ورق‌های فلزی هستیم. ورق‌های فولادی، آهنی، آلیاژی، آلومینیومی و موارد مشابه در صنایع مختلف و برای تولید لوازم، ابزار و تجهیزات گوناگون به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق‌های مورد استفاده در صنایع مختلف از نظر رنگ، ابعاد، خواص و ویژگی‌ها، شکل ظاهری، مقاومت در برابر عوامل محیطی و نحوه نورد و عمل‌آوری با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. برای مثال ورق‌هایی که قرار است در سطوح داخلی ابزار و تجهیزات به‌عنوان محصول نهایی مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند سطحی غیرصیقلی و غیرصاف داشته باشند. این در حالی است که ورق‌هایی که برای پوشاندن سطح خارجی مانند بدنه اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید علاوه بر دوام بالا، چکش‌خواری و مقاومت در باربر عوامل محیطی مانند زنگ زدن، باید از ظاهری زیبا، صاف، شفاف و درخشنده برخوردار باشند تا نظر مشتریان و خریداران را جلب کنند.

اینجا است که با انواع کاربرد ورق روغنی در صنایع مختلف روبرو می‌شویم. ورق روغنی یا همان ورق سرد (Cold Rolled steel Sheet) از نورد سرد فولاد و آهن حاصل می‌شود و دارای سطح بیرونی و ظاهری شفاف و درخشنده‌ای است. نورد سرد برخلاف نورد گرم که ظاهر ورق نهایی را مات، کدر و زبر می‌کند، ظاهری صیقلی، صاف و آینه مانند را به ورق نهایی می‌بخشد. نورد سرد علاوه بر ایجاد ظاهری زیبا و صیقلی، خواص مقاومتی آهن و فولاد همانند مقاومت در باربر نیروها و تنش‌های کششی و خمشی و نیز خاصیت چکش‌خواری آن‌ها را تقویت می‌کند. برای آشنایی بیشتر با مفهوم و کاربرد ورق روغنی یا همان ورق سرد، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

ورق روغنی (سرد) چیست؟

ورق روغنی برای استفاده در بسیاری از صنایع یک ورق مناسب و ایده‌آل است. این ورق برای سازگاری با نیاز صنایع و محصولات مختلف مورد استفاده ما، در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود، با استفاده از تکنیک‌های خاصی عمل می‌آید، به روش‌های مختلفی رول‌شده و نگهداری می‌شود و به دلیل اینکه طی نورد سرد فولاد و آهن تولید می‌شود، با نام ورق سرد یا ورق روغنی در بازار شناخته می‌شود.

نورد سرد فولاد و فلزات دیگر، نتایج زیر را با خود به همراه دارد:

 • تقویت خاصیت شکل‌پذیری
 • افزایش کشش‌پذیری
 • بالاتر رفتن استقامت و طول عمر
 • بهبود مقاومت ورق در برابر نفوذ عوامل خارجی و عوامل محیطی مانند رطوبت
 • بهینه‌تر کردن خصوصیات مغناطیسی
 • بهبود نفوذ‌پذیری
 • امکان پاک‌سازی بالا

تمام این خواص در کنار هم، منجر به استفاده روزافزون ورق روغنی در صنایع گسترده‌ای همچون لوازم خانگی، خودروسازی، موتورهای الکتریکی و صنایع مختلف دیگر شده است. ورق روغنی از ورق سیاه به عمل می‌آید. از این رو ما برای بررسی خواص و مفهوم این ورق و همچنین آشنا شدن با کاربرد ورق روغنی، باید ابتدا با ورق سیاه آشنایی پیدا کنیم.

از نورد گرم فولاد در دمای مثبت ۹۳۰ درجه سانتی گراد (معادل با ۱۷۰۶ درجه فارنهایت) و تحت فشار بسیار بالا و کنترل‌شده، ورق سیاه حاصل می‌شود. ورق سیاه درصد کربن بسیار بالایی دارد و به دلیل شرایط عمل‌آوری (دما و فشار بسیار بالا)، دارای ظاهری بسیار کدر، مات و زبر است.

انواع کاربرد ورق روغنی

متن جایگزین: انواع کاربرد ورق روغنی

ورق سیاه پس از سرد شدن به دلیل اکسیداسیون سطح خارجی، کدر و مات می‌شود، به همین دلیل است که با نام ورق سیاه شناخته می‌شود. برای رسیدن به ورق روغنی از ورق سیاه، باید این لایه بیرونی اکسیدشده را از ورق فلزی جدا و پاک‌سازی کنیم.

برای این منظور، ورق سیاه را با استفاده از روش‌ها و دستگاه‌های صنعتی و به کمک اسیدشویی و تکنیک‌های دیگر، شستشو می‌دهند تا لایه بیرونی اکسیدشده را از ورق فلزی جدا کنند. پس از جدا شدن سطح اکسیدشده و نازیبا، یک ورق فلزی شفاف با ظاهری صیقلی و درخشان به‌جا خواهد ماند (به دلیل فرآیند نورد سطحی تمپر رولینگ). ورق نهایی به‌جامانده تحت عنوان ورق روغنی شناخته می‌شود که بسیار شکل‌پذیرتر از ورق سیاه بوده و مقاومت کششی آن نیز ۲۰ درصد بیشتر از ورق سیاه است (به دلیل فرآیند آنیل کاری).

ورق سیاه قیمت پایین‌تری نسبت به ورق روغنی دارد. همچنین ورق سیاه استحکام و ضخامت بالاتری دارد (ورق روغنی به دلیل عبور از غلتک در مرحله اسیدشویی، برای رسیدن به سطح صیقلی مقداری از ضخامت خود را از دست می‌دهد) و به همین دلیل، برای استفاده در صنایعی که شکل نهایی محصول اهمیت چندانی ندارد، از اولویت بالاتری برخوردار است. ورق روغنی در صنایعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شکل نهایی محصول مورد نظر از نظر زیبایی اهمیت دارد. ورق روغنی ظاهری زیباتر و یکپارچه‌تر ایجاد می‌کند. ورق روغنی انواع مختلفی دارد.

انواع ورق روغنی

ورق روغنی با توجه به جنس متریال اولیه به‌کار رفته، درصد خلوص مواد مختلف موجود در آلیاژ، عملیات حرارتی و رول کردن و همچنین کاربرد ورق روغنی در صنایع مختلف، در ۳ دسته مختلف زیر تولید و روانه بازار می‌شود:

ورق روغنی معمولی ST12: ورق روغنی معمولی ST12 که با نام ورق روغنی کششی نیز شناخته می‌شود، تاریخ انقضای بالایی داشته و جزو پراستفاده‌ترین ورق‌های فلزی در صنایع مختلف هستند. این ورق‌ها از زاویه خمش تا ۴۵ درجه پشتیبانی می‌کنند.

ورق روغنی نیمه‌کششی ST13: این ورق از قابلیت خمش تا ۹۰ درجه نیز پشتیبانی می‌کند. از این رو در صنایعی مانند جوشکاری و صنایع صنعتی به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورق روغنی فوق کششی ST14: این ورق از انعطاف‌پذیری بسیار بالایی برخوردار است و می‌تواند تا ۱۸۰ درجه نیز خم شود (به‌صورت کامل تا می‌شود)، بدون اینکه بکشند یا آسیب ببیند. از این ورق‌ها در صنایعی مانند خودروسازی و پرس‌کاری عمیق استفاده می‌کنند.

کاربرد ورق روغنی

کاربرد ورق روغنی بسیار گسترده و متنوع است. ورق روغنی متریال اصلی مورد استفاده در بسیاری از صنایع صنعتی و غیرصنعتی امروزی است. ظاهر زیبا و شکیل در کنار انعطاف‌پذیری مناسب و خاصیت‌های مکانیکی ایده‌آل، از ورق روغنی یک ورق مناسب برای صنایع مختلف زیر ساخته است:

 • مبلمان
 • کشوهای فلزی
 • لوله اگزوز اتومبیل
 • ساخت انواع کمد
 • صنعت ساخت‌وساز و ساختمان‌سازی
 • صنعت خودرو؛ یکی از چند کاربرد ورق روغنی، تولید بدنه اتومبیل و قطعات مختلف فلزی اتومبیل است.
 • لوازم خانگی نظیر یخچال فریزر، ماکروفر، اجاق گاز، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، اتو، رادیاتور، کابینت‌ها و غیره
 • تولید یراق‌آلات
 • ابزار، تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی
 • تولید چهارچوب و پروفیل‌های ساختمانی در و پنجره
ورق روغنی در صنعت خودرو

کاربرد ورق روغنی

سخن پایانی

همان‌طور که ملاحظه کردید، کاربرد ورق روغنی در صنایع مختلف بسیار گسترده و روزافزون است. صنایع بسیاری برای تولید محصولات خود به کاربرد ورق روغنی وابسته هستند. این ورق‌ها از ورق سیاهی به‌دست می‌آیند که با اسید شستشو داده‌شده و طی مراحلی، به سطح صاف و صیقلی نهایی رسیده است. صنایع خودروسازی، مبلمان، لوازم خانگی، کشاورزی و ساخت‌وساز تنها چند مورد از انواع کاربرد ورق روغنی هستند.

فهرست مطالب

نوشته های تازه

حتما بخوانید !

تأثیرات پایداری زیست‌محیطی استفاده از ورق روغنی

تکنولوژی‌های نوین در تولید ورق روغنی می‌تواند به عنوان...

ورق گالوانیزه چیست؟

در این مقاله قصد داریم در مورد ورق گالوانیزه صحبت کنیم و از نزدیک با ساختار آن، انواع، کاربردها و مزایای استفاده...

فناوری پوشش گالوانیزه

در علم مهندسی مواد و صنعت فلزات، پوشش گالوانیزه به عنوان یک فناوری موثر و محبوب در حفاظت و بهبود خصوصیات...