Search

۰۲۱-۵۶۵۴۲۸۰۱ | ۰۹۱۲۱۱۰۶۱۴۶

کاربرد ورق گالوانیزه

کاربرد ورق گالوانیزه

کاربرد ورق گالوانیزه

کاربرد ورق گالوانیزه

متن جایگزین: کاربرد ورق گالوانیزه

در این مقاله قصد داریم در مورد کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع مختلف صحبت کنیم. یکی از ویژگی‌هایی که باعث برتری فولاد نسبت به سایر فلزات می‌شود، مقاومت آن در برابر زنگ‌زدگی است. این ویژگی خاص فولاد را به یک ماده ایده‌آل برای استفاده در بخش‌هایی تبدیل می‌کند که در معرض شرایط محیطی مرطوب هستند. آنچه فولاد را در برابر زنگ‌زدگی مقاوم می‌کند، نحوه ساخت آن است. در فرآیند ساخت فولاد، عناصری مانند کربن و کروم به آهن مذاب اضافه می‌شود. به دلیل همین عناصر است که آهن، علی‌رغم اینکه مستعد زنگ‌زدگی است، به آلیاژی ایمن در برابر زنگ تبدیل می‌شود. 

خواص فولاد را می‌توان با افزودن یا حذف کردن عناصر خاصی به یا از آلیاژ، یا بازی با نسبت موادی که در آلیاژ استفاده می‌شوند، دست‌کاری کرد. به‌نوعی از فولاد که با استفاده از پوشش روی ساخته شده است تا بتواند در برابر زنگ‌زدگی مقاومت کند، تمام آن چیزی است که تحت عنوان ورق گالوانیزه شناخته می‌شود.

ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه نوعی فولاد است که فرآیند گالوانیزه شدن را طی کرده است. در این فرآیند، فولاد را در مذاب داغ فرو می‌برند تا پس از سرد شدن، لایه‌ای از فلز روی، بر روی آن ایجاد شود. لایه روی به‌عنوان یک مانع بین فولاد و شرایط محیطی عمل می‌کند و از اکسید شدن آن جلوگیری می‌کند. به عبارت دیگر، ورق‌های گالوانیزه با فرو بردن مستقیم ورق‌های معمولی در مذاب داغ تولید می‌شوند.

ویژگی‌های مهم ورق گالوانیزه

قبل از فرو بردن فولاد در محلول روی مذاب، رنگ‌آمیزی، اسپری یا آبکاری، ورق‌های فولادی ابتدا در محلول چربی‌گیر تمیز می‌شوند. سپس در ظرفی حاوی اسید سولفوریک رقیق داغ غوطه‌ور می‌شوند. در مرحله بعد فولاد با محلول آبی روی، آمونیوم و کلرید تمیز می‌شود. تمام این مراحل تضمین می‌کند که فولاد در دراز مدت آلوده نمی‌شود و پوشش روی به‌درستی به آن می‌چسبد.

ورق گالوانیزه در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی مقاوم بوده و به دلیل هزینه پایین ساخت، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. هزینه ساخت پایین آن در مقایسه با سایر ورق‌های فولادی و همچنین به این دلیل که می‌توان از آن بدون هیچ‌گونه آماده‌سازی استفاده کرد، منجر به تنوع کاربرد ورق گالوانیزه شده است.

انواع کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع مختلف

انواع کاربرد ورق گالوانیزه

متن جایگزین: انواع کاربرد ورق گالوانیزه

به لطف کیفیت فوق‌العاده ورق‌های گالوانیزه، آن‌ها در بخش‌های متعددی از صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ورق‌ها به‌طور خاص در مناطقی مورد استفاده قرار می‌گیرند که احتمال بیشتری برای اکسیداسیون و خوردگی پیش‌بینی می‌شود.

امروزه بسته به فرآیند گالوانیزه شدن و کیفیت کلی ورق‌های گالوانیزه، این ورق‌ها به گریدهای متعددی تقسیم می‌شوند. بسته به نیاز خود، می‌توانید ورق گالوانیزه مناسب را انتخاب کنید. تعدادی از گریدهای بهینه ورق‌های گالوانیزه عبارت‌اند از

  • A 446-76
  • SGC 340
  • SGC 400

به‌عنوان مهم‌ترین کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنایع بادی و خورشیدی

صنایع بادی و خورشیدی بخش‌هایی هستند که به گردش کار مداوم نیاز دارند. استفاده از ورق‌های گالوانیزه در صنایع بادی و خورشیدی این امکان را به وجود می‌آورد که محصولات، تجهیزات، ابزار و ماشین‌آلات مرتبط با این صنایع، بدون توقف (Non-Stop) فعالیت کنند. ورق‌های فولادی برای چندین دهه به نگهداری و مراقبت یا تعویض و تعمیر خاصی نیاز ندارند، زیرا این نوع ورق فولادی بسیار بادوام بوده و از طول عمر بسیار بالایی برخوردار است. ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات صنایع بادی و خورشیدی با استفاده از ورق‌های گالوانیزه برای این صنایع بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

صنعت کشاورزی

از جمله کاربرد ورق گالوانیزه می‌توان به بخش‌های مرتبط با صنعت کشاورزی اشاره کرد. صنعت کشاورزی یکی دیگر از بخش‌هایی است که در آن از ورق گالوانیزه استفاده زیادی می‌شود. این صنعت به ابزارها، تجهیزات، ماشین‌آلات و موادی نیاز دارد که در برابر خوردگی و اکسیداسیون بسیار مقاوم و بادوام باشند. ورق‌های گالوانیزه باکیفیت، برای رفع این نیازها ایده‌آل خواهند بود.

صنعت خودرو

استفاده از ورق‌های گالوانیزه در صنعت خودرو، به‌ویژه در ساخت بدنه و قطعات مختلف خودرو، امری کاملاً متداول است. در اتومبیل‌ها، اتوبوس‌ها و ماشین‌های غیره از ورق‌های فولادی گالوانیزه در سطوح بیرونی استفاده شده است تا از بدنه خودروها در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی محافظت کند. کاربرد ورق گالوانیزه در صنعت خودرو یکی از بزرگ‌ترین کاربردهای این ورق‌های دوست‌داشتنی است.

صنعت ساخت‌وساز

در صنعت ساختمان، ورق گالوانیزه نه تنها برای استحکام و طول عمر، بلکه برای زیبایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. پرداخت براق ورق‌های فولادی گالوانیزه به سازه‌های ساخته شده در سازه‌های مختلف، زیبایی معماری مدرنی را به نمای بیرونی و داخلی سازه اضافه می‌کند.

صنعت مخابرات

صنعت مخابرات دیگر صنعتی است که می‌توان به‌عنوان کاربرد ورق گالوانیزه از آن نام برد. صنعت مخابرات از ابزارها، تجهیزات و دستگاه‌های زیادی مانند خطوط تلفن، جعبه‌ها، دکل‌ها و غیره استفاده می‌کند که عموماً در فضای باز نگهداری می‌شوند. این تجهیزات و ابزار که معمولاً بسیار حساس بوده و عموماً قیمت بالایی نیز دارند، لازم است تا سال‌ها بدون تعمیر و نگهداری منظم کار کنند. ورق‌های گالوانیزه امکان استفاده مداوم از این منابع را فراهم می‌کند.

لوازم آشپزخانه و منزل

کاربرد ورق گالوانیزه چیست

متن جایگزین: کاربرد ورق گالوانیزه چیست

جدا از هدف افزودن لایه تکیه‌گاه، از ورق‌های گالوانیزه می‌توان در انواع لوازم آشپزخانه و منزل نیز استفاده کرد. اگرچه تأکید زیادی بر کاربرد ورق گالوانیزه فولادی شده است، باید اضافه کرد که ورق‌های فلزی گالوانیزه را می‌توان با استفاده از مس، آلومینیوم یا برنج نیز تولید کرد. هرکدام از این متریال خواص خود را داشته و مزایای مختص به خود را به محصول نهایی اضافه می‌کند. به‌عنوان مثال، ورق‌های آلومینیومی گالوانیزه از کاربردهای گسترده‌ای در تولید تیغه‌های فن برخوردار هستند.

آلومینیوم یک ماده سبک‌وزن است. این خاصیت آن را به یکی از همه‌کاره‌ترین و چکش‌خوارترین فلزات در جهان تبدیل کرده است. استفاده از ورق‌های آلومینیومی گالوانیزه در شاخت انواع لوازم خانگی به ری رایج و متداول تبدیل شده است، چرا که بسیار سبک است، به‌شدت شکل‌پذیر و رنگ‌پذیر است، بادوام و مستحکم بوده و از جلوه بسیار زیبایی برخوردار است.

از این نوع ورق‌های فلزی می‌توان در ساخت وسایلی مانند مایکروویو، توستر، اجاق گاز، پنکه و کولر، یخچال، سینی، لباسشویی و ظرفشویی، اتو و بسیاری دیگر از لوازم خانگی استفاده کرد.

اگر به دنبال بهترین ورق‌های گالوانیزه فولادی یا آلومینیومی می‌گردید، به‌راحتی می‌توانید به شرکت فولاد سپند باستان اعتماد کنید. شرکت فولاد سپند باستان با سابقه طولانی و فعالیت تخصصی چندساله در این زمینه، ورق‌های گالوانیزه بسیار باکیفیتی را با بهترین قیمت بازار در اختیار شما قرار می‌دهد.

سخن پایانی

در این مقاله با مفهوم گالوانیزاسیون ورق‌های فلزی آشنا شدیم. متوجه شدیم که کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع مختلف بسیار گسترده است. از جمله کاربرد ورق گالوانیزه می‌توان به صنایع خورشیدی، صنایع بادی، صنعت خودرو، صنعت مخابرات، صنعت ساختمان و ساخت‌وساز و صنعت ساخت انواع لوازم خانگی اشاره کرد.

فهرست مطالب

نوشته های تازه

حتما بخوانید !

بررسی کامل مزایا و معایب ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه یکی از مواد ساختمانی و صنعتی محبوب است که...

فناوری پوشش گالوانیزه

در علم مهندسی مواد و صنعت فلزات، پوشش گالوانیزه به عنوان یک فناوری موثر و محبوب در حفاظت و بهبود خصوصیات...

تفاوت ورق فولاد گرم و سرد

در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات به‌روز و کاملی در مورد تفاوت ورق های فولادی نورد گرم و نورد سرد در اختیار شما قرار دهیم.