Search

۰۲۱-۵۶۵۴۲۸۰۱ | ۰۹۱۲۱۱۰۶۱۴۶

انواع ورق های فولادی

انواع ورق های فولادی

انواع ورق های فولادی

انواع ورق های فولادی

ورق های فولادی زیادی در کیفیت‌های مختلف مانند ورق گالوانیزه، ورق روغنی، ورق سیاه، ورق اسیدشویی و سایر ورق‌ها وجود دارد. این ورق‌ها در حجم بالا توسط کارخانه‌های بسیاری تولید می‌شوند. از انواع ورق های فولادی می‌توان برای کاربردهای مختلفی استفاده کرد.

در این مقاله از  شرکت فولاد سپند باستان با ما همراه باشید تا در مورد انواع ورق های فولادی به‌طور کامل باهم صحبت کنیم.

انواع ورق های فولادی

۱. ورق سیاه

از آنجایی که سطح ورق‌های سیاه، صاف و صیقلی نیست، به آن‌ها ورق سیاه می‌گویند. در ساخت این نوع ورق های فولادی از روش نورد گرم استفاده می‌شود. در روش نورد از غلتک‌ها برای شکل‌دادن به فولاد استفاده می‌شود تا به ضخامت مورد نظر برسد.

از انواع ورق های فولادی سیاه برای کشتی‌سازی، بدنه و استحکامات داخل خودروها، تولید تانکرها و ساخت انواع لوله و پروفیل استفاده می‌شود.

۲. ورق گالوانیزه (ورق سفید)

جوشکاری یکی از مهمترین عواملی است که در تولید محصولات فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای برخی از صنایع، استفاده از فولاد ضدزنگ بسیار گران است. در نتیجه باید از راه‌حلی جایگزین برای تولید ورق فولادی با هزینه کمتر استفاده کرد تا آن را تا حد امکان در برابر خوردگی مقاوم ساخت. از همین رو از پوشش گالوانیزه برای تولید انواع ورق های فولادی ضدزنگ استفاده می‌شود.

برای تولید ورق‌های گالوانیزه، ورق های فولادی (نوع روغنی) را در وان فلز مذاب غوطه‌ور می‌کنند و اجازه می‌دهند روی سطح ورق را بپوشاند.

ورق‌های گالوانیزه طول عمر زیادی دارند و به‌طور معمول تا 50 سال کار می‌کنند. همچنین در صورت قرارگرفتن در معرض رطوبت بالا می‌توانند تا 20 سال بدون نیاز به تعمیر یا نگهداری به‌خوبی کار کنند.

از ورق گالوانیزه برای لوله‌های آب، کابینت، مخازن ذخیره آب، تولید تانکرهای آب، ساخت سقف سوله‌ها، راویزهای ساختمانی، صنعت خودروسازی و … استفاده می‌شود.

۳. ورق روغنی

ورق روغنی

ورق‌های روغنی واقعاً چرب نیستند و این نام به‌دلیل سطح صیقلی و براق آن‌ها، انتخاب شده است. برای تولید این ورق های فولادی از روش نورد سرد استفاده می‌شود که دلیل براق‌بودن سطح ورق است. هدف از روش نورد سرد، ساخت ورق فولادی با کیفیت بالا و ضخامت پایین است. در این روش، محصول خروجی پس از سرد شدن وارد فرآیند اسید شویی شده و سپس دوباره کویل پیچ می‌شود. سپس مجدداً در فرآیند نورد سرد و ورق فولادی قرار می‌گیرد. این بار با دمای پایین از غلتک‌ها عبور می‌کند تا به ضخامت مورد نظر برای ورق برسد.

این نوع ورق‌ها مبنای تولید ورق گالوانیزه هستند و در تولید روکش یخچال و سایر لوازم خانگی مانند اجاق گاز، تولید لوله‌ها و اتصالات، بخش‌هایی از بدنه خودروها، تولید ورق‌های گالوانیزه و … استفاده می‌شوند.

۴. ورق رنگی

انواع ورق های فولادی معمولاً دارای رنگ خاکستری متالیک هستند. در نتیجه گاهی اوقات با لایه‌ای از رنگ الکترواستاتیک، سطح ورق فولادی را می‌پوشانند. در حال حاضر ورق‌های فولادی دارای ۱۵ تنوع رنگی هستند. این این ورق‌ها برای تولید شیروانی، آلاچیق، سقف سوله، لوازم خانگی و … استفاده می‌شود. این ورق‌ها، وزن زیادی ندارند. همچنین شکل‌پذیری ورق‌های رنگی، عالی است. از طرفی دیگر، حضور یک لایه رنگ باعث افزایش مقاومت این ورق‌ها در برابر رطوبت و خوردگی می‌شود.

برای تولید این ورق‌ها، چربی و ناخالصی‌های سطح ورق به‌طور کامل پاک شده و سپس پس از شستن ورق‌ها و گذراندن مراحل آماده سازی دیگر، ورق‌ها وارد فرآیند رنگ‌آمیزی می‌شوند. رنگ‌آمیزی الکترواستاتیک بدین معنی است که نوعی رنگ مانند پلی استر، اپوکسی، پلی اورتان یا پلی وینیل کلراید در فرآیند تولید ورق‌های رنگی، روی ورق پاشیده شده و سپس ورق فولادی را وارد کوره می‌کنند.

از ورق رنگی برای نماهای داخلی و خارجی ساختمان‌ها، ساخت لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه و تولید بخشی از اجزای اتومبیل‌ها استفاده می‌شود.

۵. ورق رنگی گالوانیزه

یکی از انواع ورق های فولادی، ورق رنگی گالوانیزه است. پس از تولید ورق گالوانیزه، یک لایه محافظ به ورق اضافه شده و ورق رنگی گالوانیزه تولید می‌شود. به این ترتیب، سیستم تولید ورق رنگی شروع شده و ورق رنگی گالوانیزه آماده می‌شود. سپس با استفاده از محلول چربی‌زدایی، ورق گالوانیزه شسته شده و پرداخت سطح آن انجام می‌شود.

این کار را برای دو مرتبه تکرار می‌کنند تا هیچ‌گونه گرد و غبار و آلودگی احتمالی روی سطح ورق گالوانیزه باقی نماند. پس از آن، با استفاده از هوای گرم ورق را خشک کرده و برای مرحله بعد آماده‌سازی می‌کنند. در این مرحله، ماده شیمیایی مخصوصی را در دو طرف سطح ورق پاشیده و مجدداً خشک می‌کنند تا مقاومت ورق به خوردگی فولاد افزایش یافته و همچنین چسبندگی بیشتر رنگ به سطح فولاد را تضمین کنند.

از ورق رنگی گالوانیزه برای ساخت انواع سقف و نمای داخلی و خارجی ساختمان، صنایع فلزی، ساخت لوازم خانگی و لوازم آشپزخانه، تولید کابینت و سقف سوله و … استفاده می‌شود.

۶. ورق آجدار

یکی دیگر از انواع ورق های فولادی، ورق آجدار است که سطح آن دارای برجستگی‌های هندسی با ترتیب و نظم مشخصی است. انواع مختلف ورق‌های فولادی دارای سطحی صاف و صیقلی هستند و به همین دلیل نمی‌توان اجسام را روی آن‌ها حرکت داد. از این رو، ورق‌های آجدار تولید شدند تا امکان حرکت اجسام روی آن‌ها فراهم شود.

با استفاده از ورق‌های سیاه و ورق‌های روغنی می‌توان ورق‌های آجدار را تولید کرد. برای تولید ورق‌های آجدار، پس از اتمام فرآیند تولید ورق سیاه یا روغنی، آن را داخل دستگاه آج‌زنی قرار می‌دهند. این دستگاه، غلتکس با اشکال هندسی استاندارد دارد و با عبور از روی این ورق‌ها، اشکل هندسی مورد نظر روی ورق ایجاد می‌شود.

از ورق‌های آجدار برای کف عرشه کشتی‌، کف پل‌های عابر پیاده، سطوح دستگاه‌های صنعتی، پله‌های اضطراری و کف اتاق کامیون‌ها یا وانت‌ها استفاده می‌شود.

قیمت انواع ورق های فولادی

معیارهایی مانند نوع ورق، وزن ورق فولادی، ضخامت ورق فولادی و … برای تعیین قیمت ورق فولادی در نظر  گرفته می‌شوند. برای اطلاع از قیمت و یا خرید انواع ورق فولادی و سایر محصولات ساختمانی می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه فولاد سپند باستان تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم انواع ورق های فولادی را به شما معرفی کنیم. همان‌طور که گفتیم، انواع مختلفی ورق فولادی وجود دارد که دارای کاربردهای متفاوتی هستند. شما باید با توجه به پروژه خود و بررسی ویژگی‌های هر ورق فولادی، گزینه مناسبی را برای خود انتخاب کنید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و بتوانید ورق مناسب پروژه خود را انتخاب کنید.

فهرست مطالب

نوشته های تازه

حتما بخوانید !

انواع ورق های فولادی

در این مقاله از شرکت فولاد سپند باستان با ما همراه باشید تا در مورد انواع ورق های فولادی به‌طور کامل باهم صحبت کنیم.

چگونگی پانچ ورق های فلزی

در این مقاله قصد داریم در مورد پانچ ورق‌های فلزی صحبت کنیم و از نزدیک با چگونگی و نحوه پانچ ورق‌های فلزی آشنا شویم.

خصوصیات فیزیکی و مکانیکی ورق سیاه

ورق سیاه یک نوع ورق فولادی است که در آن فولاد به شکل پلکانی...