ورق سیاه

ضخامت
عرض
محل تحویل
۱/۵
۱۰۰۰
انبار سپند
۱/۵
۱۰۰۰ پانچ
انبار سپند
2
۱۰۰۰
انبار سپند
2
1250
انبار سپند
2/5
۱۰۰۰
انبار سپند
2/5
۱۲۵۰
انبار سپند
۳
۱۰۰۰
انبار سپند
۳
۱۲۵۰
انبار سپند
۳
۱۵۰۰
انبار سپند
۴
۱۰۰۰
انبار سپند
۴
۱۲۵۰
انبار سپند
۴
۱۵۰۰
انبار سپند
۵
۱۰۰۰
انبار سپند
۵
۱۲۵۰
انبار سپند
۵
۱۵۰۰
انبار سپند
۶
1000
انبار سپند
۶
۱۵۰۰
انبار سپند
۲
۱۰۰۰ آجدار
انبار سپند
۲
۱۲۵۰ آجدار
انبار سپند
۳
۱۰۰۰ آجدار
انبار سپند
۳
125۰ آجدار
انبار سپند
۳
1500 آجدار
انبار سپند
کرکره (ذوزنقه) 2 میل سیاه
انبار سپند
کرکره (ذوزنقه) 2 میل سیاه بلند
انبار سپند
پانچ 2 میل سیاه (چشمه6)
انبار سپند
پانچ 2 میل سیاه بلند
انبار سپند
1/8
1000
انبار سپند
1/8
1250
انبار سپند
2/35
1000
انبار سپند
2
1000 آجدار
انبار سپند
2
1250 آجدار
انبار سپند
3
100 آجدار
انبار سپند
3
1250 آجدار
انبار سپند
3
1500 آجدار
انبار سپند
3
1m اسیدشوییstw22
انبار سپند
3
125 اسیدشویی st37
انبار سپند

ورق آجدار

ضخامت
عرض
محل تحویل
2
100
انبار سپند
2
125
انبار سپند
2/5
100
انبار سپند
2/5
125
انبار سپند
3
100
انبار سپند
3
125
انبار سپند
۳
1500
انبار سپند
4
100
انبار سپند
4
125
انبار سپند
۴
۱۵۰۰
انبار سپند
۵
100
انبار سپند
۵
125
انبار سپند
۵
۱۵۰۰
انبار سپند

ورق سیاه و کاربرد و مصارف آن

اگر تا‌به‌حال وضعیت صنایع بزرگی که اقتصاد و رفاه جامعه را تحت‌تأثیر قرار داده‌اند، مورد بررسی قرار داده باشید، درمی‌یابد که در تمامی این صنایع، فلز آهن و محصولات آهنی نقشی اساسی و کلیدی دارند و حیات و ادامه راه این صنایع بدون استفاده از محصولات آهنی غیرممکن است. از جمله صنایعی که آهن و محصولات آهنی در آن بسیار کاربرد دارند، می‌توان به خودروسازی، ساختمان‌سازی و… اشاره کرد. یکی از محصولات آهنی که در صنایع مختلف به‌وفور به کار می‌رود، ورق سیاه نام دارد. در ادامه این مطلب بنا داریم تا به آهن سیاه و موضوعاتی مانند انواع، کاربردها و قیمت این محصول بپردازیم. اگر علاقه‌مندید تا در این رابطه اطلاعاتی به دست آورید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ورق سیاه چیست؟

برای تولید محصولات فولادی، معمولاً از دو روش نورد سرد و نورد گرم استفاده می‌شود. در فرایند تولید محصولات فولادی با روش نورد سرد، شکل‌دهی مقاطع فولادی در دمای پایین انجام می‌شود؛ اما در روش نورد گرم، شکل‌دهی مقاطع فولادی در دمای بسیار بالا صورت می‌پذیرد. طی فرایند تولید نورد گرم، سطح محصولات تولیدی کدر، تیره و مات خواهد شد. با توجه ‌به بروز چنین ویژگی‌هایی در سطح محصولات تولیدی با استفاده از روش نورد گرم، به ورق آهنی نورد گرم، ورق سیاه گفته می‌شود. به‌دلیل استفاده از روش نورد گرم یا Hot Rolling، این محصول را در بازار و کارخانجات با نام ورق گرم نیز می‌شناسند. با توجه ‌به اینکه در کشور ما نیز صنایع مختلفی مشغول به تولید محصولات مختلف هستند، تولید ورق‌های آهنی امری حیاتی و کلیدی از نظر اقتصادی است و کارخانه‌های مختلفی در ایران مشغول به تولید محصولات آهنی مختلف از جمله ورق سیاه هستند.

بررسی انواع ورق سیاه

ورق‌های سیاه در بازار ایران در انواع متنوع و در ضخامت‌ها و ابعاد مختلفی در دسترس هستند و شما می‌توانید به‌عنوان مصرف‌کننده این محصول بر اساس نیاز خود، خریداری نمایید. نکته مهمی که پیش از خرید ورق سیاه باید در نظر داشته باشید، این است که هر چه ضخامت ورق آهنی بیشتر شود، خاصیت شکل‌پذیری و انعطاف آن کاهش می‌یابد و محصول مذکور حالتی تختال پیدا می‌کند. به ورق آهنی که فاقد انعطاف‌پذیری بالا باشد، تختال یا Slab گفته می‌شود.

می‌توان با ایجاد تغییر در برخی از مراحل تولید این نوع ورق آهنی، چند نوع ورق آهنی مختلف با ویژگی‌های متفاوت تولید کرد. از رایج‌ترین انواع ورق آهنی که در ایران کاربرد دارند، می‌توان به ورق‌های St52 و St37 اشاره کرد. در ادامه کمی به این دو نوع ورق آهنی می‌پردازیم.

ورق St37

ورق St37 که به آن در بازار ایران، ورق سیاه معمولی نیز گفته می‌شود. این ورق آهنی به‌دلیل برخورداری از میزان کربن کم در ساختار خود، مقاومت چندان بالایی ندارد و نمی‌توان از آن در صنایع سنگین استفاده کرد. از جمله کاربردهای این محصول می‌توان به صنایع سبک‌تر مانند بخش‌هایی از ساختمان‌سازی، ساخت سوله و… اشاره کرد. ورق St37 معمولاً در ضخامت‌های 2 الی 15 میلی‌متری تولید می‌شود و از ویژگی‌هایی مانند انعطاف‌پذیری بالا، جوش‌پذیری مطلوب و استحکام مناسب برخوردار است.

ورق St52

به ورقی که با استاندارد St52 تولید می‌شود، ورق صنعتی نیز می‌گویند. این ورق به‌دلیل برخورداری از کربن بالا در ساختار خود، مقاومت و استحکام بسیار بالایی دارد و می‌تواند در صنایع سنگین‌تر مانند پتروشیمی و سدسازی نیز مورد استفاده قرار گیرد. درصد بالای کربن در ساختار این نوع ورق آهنی باعث شده تا انعطاف‌پذیری آن کاهش یابد و دیگر امکان شکل‌دهی مطلوب در آن وجود نداشته باشد؛ اما میزان تحمل وزن و فشار در این ورق آهنی به نسبت ورق St37 بیشتر است.

ورق سیاه در بازار به چه شکلی عرضه می‌شود؟

این نوع ورق آهنی در بازار به دو شکل کلاف و شیت موجود است و هر مصرف‌کننده می‌تواند بر اساس نیاز خود اقدام به خرید این محصول مدنظر نماید.

ورق سیاه کلاف (رول شده یا کویل)

ورق سیاه رول شده توسط کارخانه‌های تولیدکننده محصولات فولادی، در ضخامت 1.5 الی 15 میلی‌متر و در عرض‌های 1000، 1250، 1500 و 2000 میلی‌متر به بازار عرضه می‌شود. ورق‌های آهنی رول شده از نظر ضخامت و عرض در مقادیر مذکور تولید و به بازار عرضه می‌شوند؛ اما از نظر طول، محدودیتی وجود ندارد و کارخانه‌های تولیدکننده می‌توانند بر اساس سفارش مشتری اقدام به تولید محصول در طول‌های مختلف نمایند.

ورق سیاه شیت (فابریک)

ورق‌های آهنی شیت یا فابریک حالت تختال یا Slab دارند و اغلب در ضخامت‌های بالای 15 میلی‌متر تولید می‌شوند. سایز ورق آهنی شیت از نظر طول و عرض به شکل سفارشی است و مشتری تعیین می‌کند که ورق آهنی شیت را در چه ابعادی خریداری نماید. از جمله ابعاد پرکاربرد و متداول ورق سیاه شیت می‌توان به 12000 در 2000، 6000 در 2000، 1000 در 6000 و 1250 در 2500 میلی‌متر اشاره کرد.

بررسی کاربرد ورق سیاه در صنایع مختلف

ورق آهنی محصول نهایی صنایع نیست و این محصول به‌عنوان متریال در ساخت محصولات ثانویه مورداستفاده قرار می‌گیرد و در ساخت محصولات مختلفی کاربرد دارد. برخی از کاربردهای این نوع ورق آهنی به شرح زیر است.

  • تولید پروفیل‌های ساختمانی (پروفیل ساختمانی باز یا بسته شامل قوطی، پروفیل Z و…)
  • تجهیزات ترافیکی
  • ورق پانچ
  • تسمه
  • زهواره‌های فولادی
  • نبشی
  • سپری
  • ناودانی
  • تانکر و مخازن ذخیره‌سازی نفتی
  • کشتی‌سازی

قیمت ورق‌های سیاه

با بررسی کاربردهای مختلف ورق سیاه دریافتیم که این محصول از نظر اقتصادی و صنعتی، محصولی استراتژیک و کلیدی است و قیمت آن می‌تواند بر روی قیمت محصولات ثانویه تأثیرگذار باشد. از جمله عواملی که می‌تواند بر روی قیمت این محصول تأثیرگذار باشد، می‌توان به میزان صادرات و واردات، میزان عرضه و تقاضا، هزینه حمل و نقل، قیمت جهانی، نرخ تورم، قیمت ارز، سیاست‌های دولت، بورس کالا، نرخ تورم و… اشاره کرد.

اگر قصد خرید این نوع ورق آهنی را دارید و علاقه‌مندید تا از قیمت این محصول اطلاع یابید، می‌توانید قیمت این محصول را از وب‌سایت شرکت فولاد سپند باستان استعلام بگیرید.

خرید ورق سیاه

در ایران کارخانه‌های مختلفی از جمله فولاد کاویان، اکسین خوزستان، فولاد مبارکه سپاهان، مجتمع فولاد سبا، فولاد گیلان و… ورق سیاه را در سبد محصولات خود گنجانده‌اند و شما می‌توانید با مقایسه قیمت محصولات این شرکت‌ها، ورق آهنی با مشخصات مدنظر و قیمت مناسب را خریداری نمایید. شرکت فولاد سپند باستان یکی از برترین عرضه‌کنندگان محصولات فولادی در کشور است و قصد دارد تا با ارائه خدمات برش‌کاری، فروش و… نیازهای مشتریان و مصرف‌کنندگان محصولات فولادی را به بهترین شکل برطرف نماید. شما نیز می‌توانید از خدمات این شرکت بهره بگیرید و محصولات فولادی مدنظر خود را خریداری نمایید. برای دریافت مشاوره تخصصی، استعلام قیمت و سفارش محصولات فولادی از شرکت فولاد سپند باستان تنها کافی است تا با یکی از شماره‌های 09121106146 و 02156542801 تماس حاصل فرمایید.